W tym tygodniu, 20 sierpnia, zakończyła się wyprawa polarna na Svalbard naukowców z Centrum Studiów Polarnych (CSP), w której udział wzięło dwoje doktorantów z Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej – mgr Aleksandra Osika i mgr Dawid Saferna.
Głównym celem naukowców było zrozumienie, jak zmiany zasięgu lodowców wpływają na ukształtowanie terenu i lokalny ekosystem. Naukowcy chcą zrozumieć jak zmieniają się fizyczne i chemiczne właściwości środowiska polarnego, takie jak bilans wodny i transport osadów do morza. Na miejscu badacze wykonali m.in. naloty fotogrametryczne z drona, pomiary natężenia przepływu w wypływach subglacjalnych i kartowanie geomorfologiczne.
Więcej zdjęć dostępnych na Facebooku Centrum Studiów Polarnych
Przedsięwzięcie realizuje zadania projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki (NCN) w ramach grantu Preludium (2021/41/N/ST10/02070), którego głównym celem jest rekonstrukcja zasięgu lodowców i środowiska południowego Svalbardu podczas Optimum Klimatycznego Holocenu. Wyprawa wpisuje się w Priorytetowe Obszary Badawcze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (POB 3): Zmiany środowiska i klimatu wraz z towarzyszącymi im wyzwaniami społecznymi. Dodatkowo w trakcie ekspedycji realizowane są projekty badawcze doktorantów Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej.
Badania są realizowane zgodnie z przepisami Gubernatora Svalbardu, a wyprawa została zarejestrowana w bazie RiS pod numerami 10511 A17 (CSP) oraz 12003 A3 (NCN Preludium, A. Osika). Ekspedycja otrzymuje wsparcie od centrum logistyczno-naukowego BERA oraz projektu CRIOS – Cryosphere Integrated Observation Network on Svalbard. Prace naukowe są prowadzone w oparciu o infrastrukturę Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie i Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego na Spitsbergenie.