Ocena śródokresowa doktorantów Międzynarodowej Środowiskowej Szkoły Doktorskiej przy Centrum Studiów Polarnych w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (MŚSD) odbywa się w połowie okresu kształcenia na podstawie art. 202 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, § 13 Uchwały nr 258 Senatu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach z dnia 26 kwietnia 2022 r. w sprawie określenia Regulaminu MŚSD oraz zasad organizacji i przeprowadzenia oceny śródokresowej określonych przez załącznik nr 3 do Regulaminu MŚSD.
Komisja ds. oceny śródokresowej
- Skład komisji jest uchwalany przez Radę MŚSD i w jego skład wchodzą 3 osoby ze stopniem doktora habilitowanego lub tytułem profesora w dyscyplinie, w której przygotowywana jest rozprawa doktorska, z czego co najmniej jedna jest zatrudniona poza podmiotami wspólnie prowadzącymi MŚSD.
- W szczególnych przypadkach w skład komisji może wchodzić nie więcej niż jedna osoba posiadająca co najmniej stopień doktora i udokumentowane wybitne osiągnięcia w dyscyplinie w której przygotowywana jest rozprawa doktorska.
- Członkiem Komisji nie może być promotor, promotor pomocniczy, kierownik projektu badawczego, z którego finansowane jest stypendium doktoranckie lub naukowe doktoranta albo wynagrodzenie za pracę dla doktoranta.
- W uzasadnionych przypadkach doktorant, promotor lub członek Komisji może złożyć wniosek do Rady MŚSD o wyłączenie członka Komisji z jej prac.
- Rada MŚSD może powołać ekspertów Komisji z głosem doradczym spośród osób zatrudnionych w zagranicznych jednostkach naukowo-badawczych.
- Na wniosek doktoranta lub zarządu odpowiednich struktur samorządu doktorantów w pracach Komisji może uczestniczyć w charakterze obserwatora przedstawiciel samorządu doktorantów.
Przebieg oceny śródokresowej
Ocena śródokresowa przeprowadzona jest na podstawie:
1) pisemnego sprawozdania z realizacji IPB zaopiniowanego przez promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego;
2) wystąpienia na otwartym seminarium naukowym;
3) rozmowy Komisji z doktorantem i promotorem lub doktorantem i promotorami.
Ewaluacja Indywidualnego Planu Badawczego (IPB) i jej kryteria oraz ocena śródokresowa
Komisja dokonuje ewaluacji realizacji IPB w oparciu o następujące kryteria:
- zgodności zrealizowanych zadań badawczych oraz uzyskanych wyników badań z założeniami badawczymi zawartymi w IPB;
- terminowości realizacji zadań w stosunku do planów badawczych zawartych w IPB;
- efektywności publikacji i prezentacji wyników badań uzyskanych na aktualnym etapie realizacji IPB;
- znaczenia realizowanych przez doktoranta projektów badawczych oraz podejmowanych przez doktoranta form podnoszenia kwalifikacji w związku z realizacją IPB;
- stopnia zaawansowania oraz możliwość terminowego złożenia rozprawy doktorskiej i osiągnięcia założonych w IPB celów badawczych.
Ocena śródokresowa kończy się wynikiem pozytywnym lub negatywnym, a jej wynik jest jawny.
W przypadku negatywnej oceny doktorant zostaje skreślony z listy doktorantów w drodze decyzji administracyjnej wydanej przez dziekana MŚSD z upoważnienia rektora. Od decyzji w przedmiocie skreślenia z listy doktorantów przysługuje wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy do Rektora Uniwersytetu Śląskiego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
OCENA ŚRÓDOKRESOWA 2024
- Harmonogram oceny śródokresowej w roku 2024
- Formularz sprawozdania z realizacji IPB do pobrania w języku polskim
- Formularz sprawozdania z realizacji IPB do pobrania w języku angielskim
Sprawozdanie z realizacji IPB należy złożyć pocztą elektroniczną na adres e-mail: polarknow@us.edu.pl
OCENA ŚRÓDOKRESOWA 2023